Ni vse predelano tudi ekološko, ekološka predelava ima namreč svoja pravila, ki jih je potrebno dosledno upoštevati. Predelava na kmetiji spada pod dopolnilno dejavnost.
Predelani pridelki, ki jih označujemo z »eko« morajo vsebovati najmanj 95% ekoloških sestavin kmetijskega izvora, ostalih 5% sestavin kmetijskega izvora je lahko neekoloških, vendar so to le tiste sestavine, ki so naštete v uredbi. Voda in sol se ne štejejo pod kmetijske sestavine. Hkrati ekološka in enaka neekološka sestavina ne smeta biti del istega proizvoda.
Dovoljeni so nekateri dodatki oziroma pomožne snovi, ki so naštete v Uredbi. Snovi navedene v členu 19., Uredbe Sveta (ES) št. 834/2007 in v členu 27. Uredbe Komisije 889/2008: Snovi iz seznama v Prilogi VIII, priloga A – aditivi: navedeni so aditivi in področje, kjer se sme uporabljati, katerega izvora (živalski, rastlinski). Primeri za predelavo sadja:
V predelavi ni dovoljena uporaba gensko spremenjenih organizmov. Če kmetija ni v celoti ekološka, torej je delna kmetija, mora ta zagotoviti ločen prevzem in skladiščenje ekoloških proizvodov, sama predelava ekoloških proizvodov pa mora biti časovno ali prostorsko ločena od ostale predelave.
Vsak ekološko predelan proizvod mora imeti svojo recepturo, seznam ekoloških in ostalih dodatkov, ki so bili potrebni za predelavo s procentnim deležem, da zagotovimo 95% in sledljivost sestavin.
Predelani proizvodi morajo vsebovati deklaracijo, ki ima zakonsko predpisano vsebino. Ekološko predelan proizvod se označi z evropskim zaščitnim znakom, pod katerim je navedena številka kontrolne organizacije ter poreklo sestavin. V primeru, da so sestavine iz Slovenije, je zapisano Kmetijstvo Slovenije, če so dodane surovine od drugod – Kmetijstvo EU/IZVEN EU.
Primer etiket:
Besedilo: Mitja Ipavec, fotografije: Eko kmetija Ipavec
TRŽNICA NA BORJAČU © Vse pravice pridržane, 2021 | KOLOFON | Izdelava spletnega portala: Agencija Kodnes