V ekološkem kmetijstvu pridelujemo v sožitju z naravo. Cilj je pridelava varne, zdrave in pristne hrane, skrb za dobro počutje živali ter spodbujanje biotske raznovrstnosti, s tem pa minimalna obremenitev narave.
V Sloveniji so štiri kontrolne organizacije:
Posamezna kmetija se odloči za eno izmed kontrolnih organizacij ter poda prijavo v postopek certificiranja v ekološko kmetovanje. Pomembno je, da do konca vsakega koledarskega leta prijavi oziroma obnoviti prijavo v kontrolo ekološkega kmetovanja za naslednje leto, in sicer pri eni izmed naštetih organizacij za kontrolo.
Postopek:
Pogoji za pridobitev certifikata so določeni z evropsko zakonodajo, ki se neposredno uporablja v vseh državah članicah EU in z nacionalno zakonodajo. Kontrolna organizacija izvaja vsakoletne kontrole in izdajo certifikatov.
Z vstopom v ukrep EK se sklene 5-letna obveza izvajanja ukrepa. Po preteku obveznosti je mogoče podaljšanje obveznosti ali odstop.
Vodenje predpisanih evidenc je osnova za dokazovanje ekološke pridelave. Beležiti je potrebno evidence o opravilih, uporabljenih materialih, izvedenih ukrepih itd. Evidence so lahko v fizični ali elektronski obliki.
Besedilo: Matija Ipavec, fotografije: Arhiv Eko kmetija Ipavec in Jan Čermelj
TRŽNICA NA BORJAČU © Vse pravice pridržane, 2021 | KOLOFON | Izdelava spletnega portala: Agencija Kodnes